Halkalı Halı Yıkama Beylikdüzü Halı Yıkama Bahçeşehir Halı Yıkama seocu
Latest News

FULL LIST of Chairmen, Vice-Chairmen of 69 Senate Committees

Chairmen and Vice chairmen of the 69 Senate committees as announced by the Senate President, Ahmad Lawan

1. Agriculture – Abdullahi Adamu, Bima Enagi.

2. Airforce – Bala Ibn Na’Allah, Michael Nnachi.

3. Anti-corruption and Financial Crimes – Suleiman Kwari, Aliyu Wamakko

. 4. Appropriation – Barau Jibrin, Stella Oduah.

5. Army – Ali Ndume, Abba Moro.

6. Aviation – Dino Melaye, Bala Na’Allah.

7. Banking, Insurance and other Financial Institutions – Uba Sani, Orji Uzor Kalu.

8. Capital Market – Ibikunle Amosun, Binos Yero 9. Communications – Oluremi Tinubu, Ibrahim Bomai.

10. Corporation and Integration in Africa and NEPAD – Chimaroke Nnamani, Yusuf Yusuf.

11. Culture and Tourism – Rochas Okorocha, Ignatius Longjohn.

12. Customs, Excise and Tarrifs – Francis Alimekhena, Francis Fardausi.

13. Defence – Aliyu Wamakko, Istifanus Gyang.

14. Diaspora and NGOs – Bashiru Ajibola, Ibrahim Oloriegbe.

15. Downstream Petroleum Sector – Sabo Mohammed, Philip Aduda.

16.Drugs and Narcotics – Hezekaiah Dimka, Chimaroke Nnamani.

17. Ecology Climate Change – Mohammad Gusau, Olubunmi Adetunmbi.

18. Education (Basic and Secondary) – Ibrahim Geidam, Akon Eyakenyi

19. Employment, Labour and Productivity – Ben Umajumogwu, Kabiru Barkiya.

20. Environment – Ike Ekweremadu, Ibrahim Hadejia.

21. Establishment and Public Service – Ibrahim Shekarau, Barinadas Mpigi.

22. Ethics, Privileges and Public Petitions – Patrick Akinyelure, Ahmed Babba-Kaita.

23. FCT – Abubakar Kyari, Tolu Odebiyi.

24.Federal Character and Intergovernmental Affairs – Danjuma Laah, Yahaya Gumau.

25. FERMA – Gershom Bassey, Kabir Barkiya.

26. Finance – Adeola Olamilekan, Isa Jibrin.

27. Foreign Affairs – Mohammed Bulkachuwa, Ignatius Longjohn. 28. Gas Resources – James Manager, Biobaraku Wangagra.

READ MORE:  2019 Elections: Aero slashes fare by 50 percent for voters

29. Health (Secondary and Tertiary) – Ibrahim Oloriegbe, Betty Apiafi.

30. Housing – Sam Egwu, Lola Ashiru.

31. ICT and Cybercrime – Yakubu Useni, Abdulfatai Buhari.

32. INEC – Kabiru Gaya, Sahabi Ya’u. 33. Industries – Adebayo Osinowo.

34. Information and National Communication – Danladi Sankara, Aishatu Ahmed.

35. Interior -Kashim Shettima, Diri Douye. 36. Interparliamentary Affairs – Godiya Akwashiki, Abba Moro.

37. Judiciary, Human Rights and Legal Matters – Michael Bamidele, Emmanuel Oker-Jev.

38. Land Transport – Abdulfatai Buhari, Nicholas Tofowomo.

39. Legislative Compliance – Oriolowo Adeyemi, Sabi Abdullahi.

40. Local Content – Teslim Folarin, Sabi Abdullahi.

41. Local and Foreign Debts – Clifford Ordia, Bima Enagi.

42. Marine Transport – Danjuma Goje, Adebayo Osinowo.

43. Media and Public Affairs – Adedayo Adeyeye, Akwashiki Godiya.

44. National Identity and National Population – Sa’idu Alkali, Suleiman Kwari.

45. National Planning – Olubunmi Adetunmbi, Lawrence Ewhrudjakpo.

46. National Security and Intelligence – Abdullahi Gobir, Chukwuka Utazi.

47. Navy – George Sekibo, Elisha Abbo.

48. Niger Delta – Peter Nwabaoshi, Bulus Amos.

49. Petroleum Upstream – Albert Akpan, Ifeanyi Ubah.

50. Police affairs – Dauda Jika, Abubakar Tambuwal.

51. Poverty Alleviation and Social Investment Program – Lawal Gumau, Michael Nnachi.

52. Power -Gabriel Suswam, Enyinnaya Abaribe.

53. Primary Health Care and Communicable Diseases – Chuwkuka Utazi, Sadiq Umar.

54. Privatisation – Theodore Orji, Oriolowo Adeyemi.

55. Public Accounts – Mathew Urghohide, Ibrahim Hassan.

56. Public Procurement – Shuaibu Lau, Lola Ashiru.

57. Rules and business – Sadiq Umar, Yahaya Abdullahi.

58. Science and Technology – Uche Ekwunife, Robert Boroffice.

READ MORE:  NIOB attains 50, tasks built professionals on collapse-free buildings

59. Senate Services – Sani Musa, Lawal Hassan.

60. Solid Minerals, Mine, Steel Development and Metallurgy – Tanko Almakura, Oriolowo Adeyeye.

61. Sports and Social Development – Joseph Garba 62. State and Local Government – Lekan Mustapha, Francis Onyewuchi.

63. Special duties – Yusuf Yusuf, Biobaraku Wangagra.

64. SDGs – Aisha Dahiru, Lekan Mustapha

65. Tertiary Institution and TETFUND – Ahmed Baba Kaita, Sandy Onor.

66. Trade and Investment – Rose Oko Francis Fadahunsi.

67. Water Resources – Bello Mandiya, Christopher Ekpeyong.

68. Women Affairs and Youth Development – Betty Apiafi, Aishatu Dahiru. 69. Works – Adamu Aliero, Emmanuel Bwacha.

Source: dailytrust

Previous ArticleNext Article

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

mersin escort bayan mersin escort bayan mersin escort bayan mersin escort bayan erotik film izle erotik film malatya escort bayan malatya escort bayan malatya escort bayan malatya escort bayan
Share via
Copy link
Kıbrıs gece kulüpleri